Właściwy wybór naczynia wyrównawczego

Instalacja centralnego ogrzewania składa się z wielu i małych, i dużych elementów. Każdy z nich pełni ważną rolę i nie bez przyczyny znalazł się w połączeniu z innymi. Chociaż wydawać by się mogło, że niektóre nie są bardzo istotne, to często jest to mylne. Wystarczy niewielka awaria małego elementu, aby wszystko mogło przestać poprawnie funkcjonować.

Jak działa naczynie wyrównawcze?

naczynia wyrównawcze ze stali nierdzewnejZbiornik wyrównawczy do układu otwartego, jakim jest centralne ogrzewanie, może stanowić naczynie wyrównawcze. Posiada ono zawór samodopuszczający i jest to zbiornik przelewowy, który wykonuje się z najwyższej jakości stali (najczęściej kwasoodpornej). Aby zapewnić jego jak największą solidność jest on szczelnie pospawany i dodatkowo uszczelniony silikonem na krawędziach. Jego podstawowym zadaniem jest automatyczne uzupełnianie ubytków przez otwarcie zaworu pływakowego i dopuszczenie cieczy. Zwiększona temperatura powoduje wzrost prężności par oraz wypychanie wody do góry – bez tego naczynia takie zachowanie mogłoby prowadzić do uszkodzeń niektórych części instalacji albo rozszczelnienia. Takie naczynia wyrównawcze ze stali nierdzewnej dostępne są w wielu wymiarach i o kilku różnych pojemnościach – od 15 do 45 litrów. Ogólnie przyjętą zasadą w kwestii wyboru właściwego naczynia jest to, że jego pojemność nie może być mniejsza od 10% objętości całej instalacji – bez tego nie będzie ono spełniało swojej funkcji. Najlepiej wybierać takie urządzenia, które cechują się trwałą konstrukcją, długą żywotnością, ochroną przed korozją oraz które posiadają izolację termiczną.

Chociaż nie każda instalacja wymaga obecności naczynia wyrównawczego to tam, gdzie jest wskazane je posiadać, warto się w nie zaopatrzyć. Dzięki temu unikniemy nieprzyjemnych awarii oraz nieprawidłowości w funkcjonowaniu całego systemu ogrzewania. Dobre naczynie wyrównawcze zapewni nam prawidłową ilość cieczy w każdym centralnym ogrzewaniu.